Konser: Emir Aksoy

Emir Aksoy bu kez Antalya Kültür Sanat’ta müzik hayatının en uzun soluklu projesi olan Emir Bey döneminden bir rüzgar estirmek niyetinde. Emir Bey 2006’da İstanbul’da doğmuş ve 2014’te yine orada sona ermiş yaklaşık sekiz yıllık bir “sakin müzik” projesi. Aksoy bu projeyi “bir grup dost müzisyenin birlikte huzur bulma ve dinleyenlere huzur verme çabası” olarak tanımlıyordu.

Emir Bey’in ilk kadrolarından bu yana içinde yer alan klasik kemençe sanatçısı Nağme Yarkın ve son dönemlerinde kadroya dahil olan ritim üstadı Kutay Soysal, 5 Mayıs konseri için Antalya’ya gelerek Emir Aksoy’un hemşehrilerine hem İstanbul’dan bir esinti hem de hiç dinleme fırsatı bulamadıkları bu projeden bir kesit sunma niyetindeler.

Emir Aksoy’un bestelerinin yanı sıra çalmaktan keyif aldıkları başka şarkıları ve klasikleşmiş Emir Bey yorumlarını da repertuvarlarına ekleyen üçlüye, bazı şarkılarıda Aksoy’un lise arkadaşları Gözde Çerkez ve Fethi Can Köse de eşlik edecek. Konser saat 17.00’de başlayacak olup biletler konser öncesi AKS gişelerinden temin edilebilir.

Emir Aksoy kimdir?

Emir Aksoy 1988 yılında Antalya’da doğdu. Namık Kemal İlköğretim Okulu ve Adem Tolunay Anadolu Lisesi’ni tamamlayan Aksoy, 2005 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi Ve Uluslararası İlişikiler Bölümü’nde eğitim almak üzere İstanbul’a yerleşti. Üniversite, iş hayatı ve müzikle dolu dolu geçen 12 yılın ardından 2017’nin Mayıs ayında eşiyle birlikte tekrar Antalya’ya yerleşen Aksoy, aradan geçen uzun yılların ardından Antalya’daki dinleyicileriyle bağlarını tekrar güçlendirmenin heyecanını yaşıyor.

1998 yılında kurulan ilk grubu Zebani’den bu yana Aksoy sırasıyla Adem Tolunay Anadolu Lisesi Okul Orkestrası, Kallavi, TRT İstanbul Radyosu Türk Sanat Müziği Gençlik Korosu, Emir Bey, Boğaziçi Üniversitesi Türk Müziği Kulübü Korosu ve Sakareller başta olmak üzere pek çok müzik projesi ve topluluğunda kurucu, solist, korist veya gitarist olarak yer aldı. Emir Bey’in ardından 2014’ten bu yana müzikal yolculuğuna kendi adı altında “Emir Aksoy” olarak devam eden sanatçı on yıldan fazla zamandır biriktirdiği bestelerini, sevdiği diğer şarkılarla birlikte bazen tek başına bazen de değerli müzisyen dostlarıyla beraber icrâ etmekten büyük mutluluk duyuyor.

Nağme Yarkın kimdir?

Müzisyen bir aileden gelen Nağme Yarkın, müziğe 3 yaşında Faris Akarsu’dan piyano dersi alarak başlamış, 5 yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano bölümüne girerek müzikal yolculuğunu devam ettirmiştir. Klasik Batı Müziği eğitimi almış ve ardından orta eğitimde Türk Müziğini de öğrenmek için İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na başlamıştır. On bir yıl Klasik Kemençe eğitimi görmüş, TRT’de gençlik korosunda kemençe sanatçısı olarak görev yapmıştır.

Üniversite eğitimini İ.T.Ü. Müzik Kompozisyon bölümünde görmüştür. Erasmus programı ile bir dönem Estonya’da Estonian Academy of Music and Theatre’da Kompozisyon eğitimi almıştır. Daha sonra 2013 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuar’ı Kompozisyon Bölümü’nde Yüksek Lisansını “Film Müzikleri ve Algısal Farklılıkları” başlıklı tezini tamamlayarak bitirmiştir. 2012 yılından itibaren, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuar’ında Araştırma Görevlisi, yine İ.Ü. Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama ve Araştırma Merkezinde ve İ.Ü. İcra Heyetinde Klasik Kemençe sanatçısıdır. İ.Ü. Devlet Konservatuarı’nda Doktora eğitimine devam etmekte olan sanatçı, doktora tez dönemindedir.

2018 yılında almış aldığı davet üzerine İtalya / Pavia ve Amerika / Boston’da doktora tezi üzerine çalışmalar yapmıştır. Akademik çalışmalarının dışında Kervansaray – Yarkın Ritm Grubu, Baturay Yarkın Jazz Trio, Istanbul Avangard Trio ve Yarkin Duo gruplarının üyesi olan sanatçı yurtdışında ve yurtiçinde birçok sanatçıya da eşlik etmiştir. 2013 yılından beri dünyaca ünlü Andre Rieu ile birlikte konserler vermektedir. Film müziği çalışmaları da devam etmekte olan sanatçının, kendi bestelerinden oluşan konserler ve albüm çalışmaları devam etmektedir. Türkiye, Hollanda ve Amerika’da çeşitli konserlerde performans sergilemiştir. Haziran 2017’de katıldığı Yo-Yo Ma’nın kurmuş olduğu Silk Road projesinin Global Musician Workshop’unda dünyaca ünlü, Grammy ödüllü sanatçılarla konserler vermiştir. Indianapolis’te gerçekleşen bu workshop ve konserlerde Master Wu Man, Shane Shanahan, Mike Block, Bassam Saba ve Sandeep Das gibi sanatçılarla çalışma fırsatı bulmuştur.

Kardeşi piyanist Baturay Yarkın ile 2016 yılında kurdukları Yarkın Duo grubu ile ve “Baturay Yarkın Trio” ile yurtiçi ve yurtdışında birçok konser vermişlerdir ve bu konserler devam etmektedir. Ayrıca Kültür Bakanlığı Genç-Des’in desteklediği “Baturay Yarkın Trio ve Nağme Yarkın – Anadolu’nun Renkleri” projesi ile 2017 yılında Türkiye çapında 15 üniversitede konserler vererek, müziğimizin ülkenin geneline yayılmasında önemli kültürel bir görevi üstlenmişlerdir. Eğitimi süresince Yavuz Özüstün, Prof. Emel Çelebioğlu, Prof. Dr. Selahattin İçli, Cüneyd Orhon, İhsan Özgen, Mete Sakpınar, Halil Karaduman, Dr. Nail Yavuzoğlu, Oğuzhan Balcı gibi müzik duayenleri ile çalışma fırsatı yakalamıştır.

Kutay Soysal kimdir?

Kutay Soysal 1985 yılında İstanbul’da doğdu. Küçük yaşlarda müziğe duyduğu ilgi, 15 yaşında kendi uğraşlarıyla öğrenmeye karar verdiği davul ile şekillenmeye başladı. Günümüze kadar pek çok türde ve tarzdaki müzik topluluklarında yer aldı.

Senfonik metal icra eden Senfonya ile bir EP’de, 1985 yılında kurulmuş ve Türkiye’nin ilk metal grubu olarak kabul edilen Presage ile Universal Music’ten çıkan Planet Hatred albümünde ve stüdyo müzisyeni olarak da pek çok sanatçının kayıtlarında davul çaldı.

Halil Sezai Paracıkoğlu ve Pamela ile tur müzisyeni olarak bir dönem kariyerine devam eden Soysal, şu sıralarda Selçuk Sami Cingi’nin “Cingi Performs Queen” isimli Queen tribute grubunda davul çalmakta ve kendi power trio’suyla müzikal yaşantısına devam etmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.