David Bowie’nin rol aldığı “The Man Who Fell to Earth” filmi diziye dönüşüyor

Star Trek: Discovery ikilisi Alex Kurtzmann ve Jenny Lumet, David Bowie’nin oyunculuğuyla iz bıraktığı The Man Who Fell to Earth’ü diziye uyarlamak için bir araya geldi. Bowie’nin ilk başrol deneyimi olan 1976 yapımı film, Walter Tevis’in aynı isimli romanından uyarlama. Filmin televizyon hakları başta Hulu’daydı fakat diziyi geliştirene kadar kontrat zaman aşımına uğradı ve Star Trek serisine ev sahipliği yapan CBS All Access, The Man Who Fell to Earth isminin yeni sahibi oldu.

Film, dünyanın bir çeşit evrim sürecinden geçtiği zamanlarda gezegene gelen ve dünyalıların kaderini belirlemek için kendi geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalan bir uzaylıyı konu alıyor. 1976 yapımı bilim kurgu, çıktığı yıl Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülüne aday gösterilmişti. CBS TV Studios’un başkanı David Stapf yeni projeleri hakkında “David Bowie’nin başrolünde olduğu bu sıra dışı filmin yıllardır büyük bir hayranıyım. Kimse Bowie’nin yanından bile geçemeyeceğini düşünse de filmi diziye dönüştürmek kitaptaki konuları daha detaylı ve derin bir şekilde ele almamız için iyi bir fırsat” açıklamasında bulundu. 

Kurtzmann ise yaptığı açıklamada kitabın günümüze yaptığı katkılara atıfta bulunuyor: “Walter Tevis’in ileri görüşlü kitabı bize başka bir gezegenden teknoloji tanrısı bir Willy Wonka getirdi ve o karakterin üzerinden Steve Jobs ve Elon Musk’ın dünyamız üzerinde yaratacağı etkileri bize önceden haber verdi.” Steve Jobs’un iPhone’u ilk tanıttığı zaman yaptıkları bir konuşma neticesinde bu fikri geliştiren ikili, bilim kurgu türünü günümüz dünyasını yansıtan bir metafor olarak kullanacağını belirtti: “Alex dedi ki, ‘Ya Jobs bir uzaylıysa?’ Şimdi bu icadın üzerinden 12 yıl geçti ve birbirimize hiç olmadığımız kadar yakınız – ya da hiç olmadığımız kadar uzak. Bundan sonraki adım ne? Bu soru, tüm bu gürültü ve mesajlaşma arasında insan olmanın ne demek olduğunu konuşmamız için bir kapı açtı.”

Karakterlere gelince, Kurtzmann ve Lumet, Bowie’nin yarattığı karakteri taklit edecek birini aramadıklarını söylediler: “O büyülü bir yaratıktı, bir boynuzlu at. Bunu kopyalamaya çalışmıyoruz. Kitaptaki karakterin bizce en ilginç yanı, bizi hiçbir şekilde anlamayan ve insan olmanın ne demek olduğunu bilmeyen bir canlı olmasıydı. Bu yüzden kendini bu inanılmaz yaratığa tamamen dönüştürecek birini arıyoruz.” Oyuncu kadrosunda kimlerin yer alacağı belli olmadığı gibi dizinin kaç bölüm süreceği ve ilk gösterimin ne zaman yapılacağı da merak konusu olmaya devam ediyor.

Yazı: Cansu Çubukçu / Bant Mag