Belaruslu turist, meşhur “Into the Wild” otobüsüne ulaşmaya çalışırken hayatını kaybetti

Jon Krakauer’in Into the Wild kitabına ve daha sonra Sean Penn’in aynı isimli filmine konu olan Christopher McCandless’ın kendini keşfetmek için çıktığı iki yıllık zorlu yolculuk, Alaska’da terk edilmiş bir otobüste bitmişti. 113 gün boyunca otobüsün içinde hiçbir erzakı olmadan yaşamını sürdüren McCandless, 1992’nin ağustos ayında hayatını kaybetti.

Bu yürek burkan hikâyenin dünyaya yayılmasıylayaşam-ölüm ve insan-doğa gibi zıtlıkların sembolü haline gelen otobüs, Alaska’daki tehlikeli konumuna rağmen kitabın ve filmin hayranları tarafından ziyaret edilmeye devam ediyor. 24 yaşındaki Belaruslu turist Veramika Maikamava da eşiyle aynı niyetle bir yolculuğa çıktı. Ancak Maikamava, rota üzerideki Teklanika Nehri’nin kuvvetli akımına kapılarak hayatını kaybetti.

Meşhur otobüsü ziyaret etme uğruna hayatlarını riske atan turistler daha önce de gündeme gelmişti. 2013’ün haziran ayında otobüse doğru yola çıkan üç arkadaş oradan geçen bir askeri helikopter sayesinde kurtarılmıştı. Bu tehlikelere rağmen “sihirli otobüs” olarak anılan araç, o taraflarda dağ yürüyüşüne çıkan maceraperestlerin sığınağı görevi görmeye devam ediyor.

Yazı: Cansu Çubukçu