Madonna yeni teklisinde ötekileştirilmişlerin sesine güç katıyor

Madonna, 14 Haziran’da yayınlanacak yeni albümü Madame X’den yayınladığı yeni tekli “I Rise”da, aktivist Emma González’i sample’ladı.

Florida’nın Parkland şehrindeki Stoneman Douglas adlı lisede 2018 şubatında meydana gelen silahlı saldırıda 17 kişi hayatını kaybetmişti. Katliamdan sağ kurtulan 18 yaşındaki lise öğrencisi Emma González’in saldırı sonrasında silah şiddetine karşı kitleleri mobilize ederek dünyaca tanınmış bir aktiviste dönüşmesine tanıklık ettik.

“I Rise”, Emma González’in bir konuşmasından yapılmış çok net ve anlamlı bir alıntıyla başlıyor: “Biz gençlerin neden söz ettiğimizi bilmediğimizi sanıyorlar. Devlet yönetimine aklımızın ermesi için çok küçük olduğumuzu zannediyorlar.”

Madonna’nın “I Rise”ın yayınına eşlik eden açıklaması ise şöyle gidiyor: “Bu şarkıyı kendisine söz söyleme fırsatı tanınmadığını hisseden tüm ötekileştirilmiş insanların sesi olması için yazdım. 2019, Pride’ın 50. yılına işaret ediyor. Umarım bu şarkı tüm bireyleri kim olmak istiyorlarsa olmaya, aklındakileri söylemeye ve kendilerini sevmeye teşvik eder.”

Madonna’yı ne de özlemişiz. “I Rise”ın klibini aşağıda bulabilirsiniz.

Kaynak: bantmag